podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Paragwaj - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Paragwaj - wiza, ambasady, przepisy

Asunción     
paragwaj
Paragwaj - podróże do ParagwajuParagwaj - mapa krajuParagwaj - spis artykułów i galeriiParagwaj - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeParagwaj - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaParagwaj - szczepienia, zdrowie, poradyParagwaj - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROParagwaj - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOParagwaj - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywateli polskich nie obowiązują wizy, gdy udają się do Paragwaju na okres do 90 dni. Przy przekraczaniu granicy podróżny może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu (karta kredytowa).
Informacje dla kierowców
Prawo jazdy wydane i ważne w kraju stałego pobytu uprawnia do wynajęcia pojazdu i poruszania się nim w okresie do 30 dni. Stan techniczny głównych dróg krajowych jest dobry.
Przepisy celne
Paragwajskie ustawodawstwo przewiduje ograniczenia przy wwozie i wywozie broni, leków oraz gatunków chronionych flory i fauny. Można wwozić gotówkę w kwocie nie przekraczającej 9999 USD lub jej równowartość w innych walutach. Na wwóz większych kwot należy uprzednio otrzymać zezwolenie. To samo dotyczy bankowych transakcji walutowych
Bezpieczeństwo
Występuje zagrożenie przestępczością pospo­litą (kradzieże, włamania). Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności. Najlepiej nie obnosić się z drogimi strojami lub innymi wartościowymi rzeczami. Nie zaleca się spacerów w bied­nych dzielnicach, szczególnie wieczorem lub w nocy. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty należy przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty. Obowiązkowo trzeba stale mieć przy sobie dokument tożsamości (paszport). Warto zaopatrzyć się w poświadczoną kopię paszportu, oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu.
Przydatne informacje
• Czas pracy urzędów i sklepów: urzędy – od 7.00 do 13.00 (poniedziałek–piątek) i od 7.00 do 11.00
(soboty), sklepy – od 8.00 do 12.00 i od 15.00 do 19.00 (poniedziałek–piątek) i od 8.00 do 11.30 (soboty), banki – od 8.45 do 12.15 (ponie­działek–piątek).
• Numer kierunkowy w połączeniach telefonicznych: 00 595 – Paragwaj, 00595 21 – Asunción.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Buenos Aires (Argentyna) akredytowany jest również w Republice Paragwaju.
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Paragwaju
Hardenbergstrasse 12
D-10623 Berlin
tel.: (0-0 49 30) 319 98 60
fax: (0-0 49 30) 318 02 745